Wyspy Marshalla – informacje

Wyspy Marshalla - położenie geograficzneWyspy Marshalla czyli Republika Wysp Marshalla to państwo wyspiarskie położone na Pacyfiku, na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.

Republika Wysp Marshalla to w gruncie rzeczy zbiór aż 1225 wysepek porozrzucanych po zachodnim Oceanie Spokojnym w Mikronezji, na terenie o powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych. W skład Wysp Marshalla wchodzi 29 atoli oraz 5 izolowanych wysp. Łączna powierzchnia lądu Wysp Marshalla wynosi 181 km² i jest to 189 miejsce na świecie. Liczba ludności to 68,480 (czyli 326 osób/km²) co daje 186 miejsce na świecie. Strefa czasowa Wysp Marshalla to UTC +12. Gdy w Polsce jest godzina 8.00 rano, na Wyspach Marshalla jest godzina 19.00. Stolica Wysp Marshalla to Majuro. Najważniejsze atole i wyspy tworzą dwie główne grupy to jest Ratak (wschód słońca ) i Ralik (zachód słońca). Klimat Wysp Marshalla jest gorący i wilgotny z porą deszczową pomiędzy majem a listopadem. Wyspy nawiedzają niekiedy bardzo silne tajfuny.

Wyspy Mikronezji zasiedlone były już 2000 lat p.n.e. lecz mało wiadomo dziś o wczesnej historii mieszkańców Wysp Marshalla. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na Wyspy Marshalla, był hiszpański odkrywca Álvaro de Saavedra Cerón. Miało to miejsce w 1529 roku. Później Wyspy Marshalla uległy zapomnieniu na kilkaset lat aż w 1788 wylądował tam angielski kapitan John Marshall, od którego nazwiska wzięły nazwę wyspy.

W roku 1885 otwarto pierwszą niemiecką placówkę handlową na wyspach. Wyspy Marshalla stały się więc częścią protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej. Podczas pierwszej wojny światowej Wyspy Marshalla zostały zajęte przez Japonię i administrowane jako terytorium mandatowym Ligi Narodów.

Podczas II wojny światowej w 1944 Wyspy Marshalla, w ramach Operacji Flintlock (Bitwy o Wyspy Marshalla) zostały zajęte przez Stany Zjednoczone i włączone do „Powierniczych Wysp Pacyfiku”. USA zaraz po wojnie rozpoczęły na atolach Bikini i Eniwetok próby z bronią atomową, które to próby trwały aż do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Wielu mieszkańców Wysp Marshalla cierpi obecnie z powodu choroby popromiennej. Problem rekompensat za szkody wywołane przez Amerykanów nadal jest przedmiotem rozmów dwustronnych pomiędzy USA a Wyspami Marshalla.

W 1979 roku Wyspy Marshalla podpisały z rządem amerykańskim układ o wolnym stowarzyszeniu, który wszedł w życie siedem lat po podpisaniu w 1986 roku. Od tej pory Wyspy Marshalla są niezależnym państwem stowarzyszonym z USA. Od 1991 r. stały się również członkiem ONZ a w 2008 po raz pierwszy uczestniczyły w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Wyspy Marshalla - informacje podstawoweWyspy Marshalla są republiką, na czele której stoi prezydent. Jest on jednocześnie głową państwa i szefem rządu. Prezydent Wysp Marshalla jest wybierany spośród członków marszalskiego parlamentu, który nazywa się „Nitijela” przez członków tegoż parlamentu. Po wyborze na stanowisko wyznacza swój gabinet. Wybory do parlamentu, w którym zasiada 33 parlamentarzystów, odbywają się co cztery lata. Ustrój polityczny Wysp Marshalla to demokracja parlamentarna a językiem urzędowym jest marszalski i angielski. Język angielski jest w powszechnym użyciu i ma status języka urzędowego, ale mieszkańcy, rząd i parlament używają na co dzień języka marszalskiego. Jednostka monetarna to dolar amerykański (USD). Niepodległość od Stanów Zjednoczonych 21 października 1986. Religia dominująca to protestantyzm. Ludność Wysp Marshalla złożona jest głównie z Marszalezów (96,6%). Mieszkańcy Wysp Marshalla są pochodzenia mikronezyjskiego, którzy przybyli w te rejony Oceanii kilka tysięcy lat temu z Azji oraz z napływowej ludności pochodzenia japońskiego.

Pomoc rządowa Stanów Zjednoczonych stanowi podstawę gospodarki Wysp Marshalla. Produkcja rolnicza skupia się w małych gospodarstwach przydomowych. Główne uprawy to palma kokosowa, pomidory, melony oraz drzewo chlebowe. Przemysł jest słabo rozwinięty i reprezentuje go rękodzielnictwo, przetwórstwo ryb oraz kopry. W turystyce zatrudnione jest obecnie 10% mieszkańców Wysp Marshalla w wieku produkcyjnym. Wyspy nie posiadają znaczących zasobów naturalnych poza niewielką ilością fosforytów. Wyspy Marshalla posiadają ujemny bilans handlowy Jako że Wyspy Marshalla pozostają w wolnym stowarzyszeniu z USA, rząd USA udziela Wyspom Marshalla corocznej pomocy w wysokości około 65 milionów dolarów amerykańskich. Mieszkańcy Wysp Marshalla znani byli w przeszłości ze swego kunsztu w budowaniu łodzi. Na wysokim poziomie stała także sztuka nawigacji, która jednak obecnie ulega zapomnieniu.

Kontakt

WyspyMarshalla24.pl
kontakt[at]wyspymarshalla24.pl
Formularz kontaktu
Pn-Pt 10.00-18.00

Stopka strony